Programy
W naszym przedszkolu realizowane są programy pracy dydaktyczno - wychowawczej pt.: "Nasze Przedszkole" oraz "Planeta dzieci. Prawda, dobro, piękno w świecie wartości".
Opinia merytoryczno - dydaktyczna o programie:
„Nasze Przedszkole”– program edukacji przedszkolnej wydawnictwa MAC wspomagający rozwój aktywności dzieci dostosowany jest do założeń Nowej Podstawy Programowej z dnia 23. 06. 2016r. (Dz. U. z 2014r., poz. 803), oraz odpowiada zaleceniom zawartym w Rozporządzeniu MEN z dnia 21.06. 2012r. dotyczącym dopuszczenia programów (Dz. U. z dnia 03. 07. 2012r., poz. 752)
Program ten zawiera:
- Szczegółowe cele kształcenia i wychowania z uwzględnieniem oczekiwanych efektów aktywności dziecka.
- Treści edukacyjne zgodne z treściami nauczania zawartymi w Podstawie Programowej, które podzielone zostały dla dzieci młodszych 3-4 letnich i starszych 5-6 letnich.
- Treści edukacyjne uwzględniające aktywność dziecięcą w różnych obszarach; społecznym, językowym, poznawczym, artystycznym, ruchowym i zdrowotnym.
- Sposoby osiągania celów kształcenia i wychowania z uwzględnieniem możliwości indywidualnej pracy.
- Metody przeprowadzania analizy gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole.
Opinia merytoryczno-dydaktyczna o programie wychowania przedszkolnego
„Planeta dzieci. Prawda, dobro, piękno w świecie wartości”
Tytuł programu: Planeta dzieci. Prawda, dobro, piękno w świecie wartości. Program wychowania przedszkolnego
Autorka programu: Jolanta Wasilewska
Wydawnictwo: Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne
Adresaci: program przeznaczony jest dla placówek wychowania przedszkolnego oraz przedszkoli różnego typu
Program wychowania przedszkolnego „Planeta dzieci. Prawda, dobro, piękno w świecie wartości” jest zgodny z podstawą programową wychowania przedszkolnego, stanowiącą załącznik do rozporządzenia MEN z 14 lutego 2017 r. Program został napisany w oparciu o te same pedagogiczno-psychologiczne koncepcje teoretyczne, które przyświecały twórcom podstawy programowej wychowania przedszkolnego. Autorka odwołuje się w nim przede wszystkim do konstruktywistycznej teorii uczenia się i osiągnięć J. Piageta, L. Wygotskiego i J. Brunera.
Autorka prezentuje holistyczne podejście do rozwoju dziecka, ukazując możliwości zintegrowanych działań nauczyciela we wszystkich sferach (fizycznej, emocjonalnej, społecznej i poznawczej) i podkreślając korzyści z takiego postępowania. Bardzo istotną rolę w realizacji programu odgrywa skoncentrowanie się na wartościach – na ich poznawaniu przez dziecko, utożsamianiu się z nimi i kierowaniu nimi w podejmowaniu decyzji i postępowaniu. W treści programu autorka wielokrotnie podkreśla, jak ważna jest internalizacja wartości przez dziecko oraz spójność podejścia aksjologicznego wśród wszystkich osób zajmujących się dzieckiem, w tym jego rodziców czy opiekunów. Autorka udziela też wielu praktycznych wskazówek, w jaki sposób nauczyciel może zrealizować te zapisy programu, jednocześnie dbając o harmonijny rozwój dziecka, jego zrównoważony rozwój oraz poczucie jedności grupy.
„Planeta dzieci. Prawda, dobro, piękno w świecie wartości” jest całościowym programem wychowania przedszkolnego, zawierającym wszystkie elementy niezbędne do planowania pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym. Program składa się z następujących rozdziałów:
Założenia teoretyczne programu
Cele kształcenia i wychowania
Realizacja celów wychowawczych
Metody, techniki, formy i zasady realizacji programu
Praca w grupach mieszanych, a realizacja programu
Dzieci ze specjalnymi potrzebami, a realizacja programu
Motywowanie dzieci
Monitorowanie realizacji podstawy programowej
Współpraca z rodzicami
Przykładowe scenariusze zajęć o wartościach
Dzięki takiemu rozplanowaniu treści programu, nauczyciel znajdzie w nim wszelkie wskazówki do realizacji działań „od ogółu do szczegółu”, czyli od zagadnień teoretycznych, poprzez praktyczne informacje, aż do konkretnych wskazówek do pracy z dziećmi, zawartych w przykładowych scenariuszach zajęć.
Wiele miejsca autorka poświęca na opisanie treści i celów wychowawczych bazujących na wartościach w edukacji przedszkolnej. Podkreśla, jak ważne jest podmiotowe traktowanie dziecka i umocowanie swoich działań na jego mocnych stronach, zdolnościach i umiejętnościach. Zgodnie z założeniami koncepcji Pozytywnej Dyscypliny, opisuje rolę nauczyciela jako lidera współpracy. Jego zadaniem jest nadzorowanie rozwiązywania ewentualnych konfliktów, wspieranie dzieci w tym procesie, podsuwanie pomysłów do tego rodzaju działań, a nie arbitralne, autorytarne ich ucinanie, często nazywane „rozwiązywaniem”. Jako podstawę działania wśród dzieci, tworzenia ich poczucia przynależności i znaczenia w grupie, wyznacza godność i szacunek. Wskazuje też na istotę budowania wśród dzieci odpowiedzialności za funkcjonowanie ich grupy i sposobu rozwiązywania pojawiających się konfliktów. Ponadto, autorka podkreśla, jak istotne jest uczenie dzieci w działaniu właściwego postępowania (również przez modelowanie), a nie karanie za zachowanie, które nie przystaje do grupowych zasad.
W programie zawarto wiele praktycznych wskazówek i ćwiczeń realizujących koncepcję Pozytywnej Dyscypliny, wraz z opisem sytuacji, w których warto je zastosować i możliwymi trudnościami, które początkujący nauczyciel może spotkać na swej drodze zawodowej. Wszystkie te wskazówki wspaniale wpisują się w główny cel programu, czyli wychowanie dzieci do wartości.
Sposób realizacji treści edukacyjnych został w „Planecie dzieci” dopasowany do 4 obszarów podstawy programowej wychowania przedszkolnego: fizycznego, emocjonalnego, społecznego i poznawczego. Ponadto, autorka dopisała cele szczegółowe do treści edukacyjnych, przyporządkowując rosnąco osiągnięcia dzieci – zgodnie z umownym podziałem na grupy wiekowe. Wielokrotnie autorka podkreśla, jak ważna jest indywidualizacja podejścia i pracy z dziećmi oraz wskazuje na wagę dopasowania treści edukacyjnych nie do wieku rozwojowego dzieci, ale do strefy ich aktualnego i najbliższego rozwoju. Niewątpliwie jednak, choć taki rozkład treści wymaga od nauczyciela pewnej elastyczności, jest dla niego dużym wsparciem, szczególnie na początku drogi zawodowej.
Program zawiera wskazówki do pracy, oparte na nowoczesnych, aktywizujących i efektywnych metodach pracy takich jak: metoda projektów, Metoda Dobrego Startu, dziecięca matematyka, metoda aktywnego słuchania muzyki wg. B. Strauss, metoda C. Orffa, R. Labana, pedagogika zabawy, edukacja przez ruch, organizowanie doświadczeń i laboratoriów, drama, burza mózgów. Podkreśla rolę zabawy, zarówno swobodnej, jak i tej kierowanej przez nauczyciela, wskazując na jej zalety dla rozwoju dziecka i uwzględniając jej wagę w internalizacji wartości. Bazując na najnowszych badaniach neurologicznych dotyczących uczenia się, autorka rozróżnia motywację wewnętrzną i zewnętrzną do nauki, jako czynności kreatywnej i wskazuje na ich wady i zalety. Udziela też konkretnych wskazówek, w jaki sposób można skutecznie, zgodnie z neurodydaktyką osiągnąć w grupie motywację wewnętrzną.
Autorka programu podkreśla znaczenie dobrej współpracy z rodzicami jako jednego z warunków zapewnienia optymalnego rozwoju dziecka i przygotowania go do nauki w szkole. Opisuje przykładowe formy współpracy z rodzicami dzieci oraz ich znaczenia dla budowania dobrej relacji wszystkich osób współpracujących dla dobra dziecka. Udziela praktycznych
wskazówek dotyczących organizacji spotkań z rodzicami, prowadzenia rozmów i reagowania w trudnych sytuacjach.
Program „Planeta dzieci” zawiera również ważne wskazówki dotyczące prowadzenia i dokumentowania obserwacji pedagogicznych. Wskazuje również sposoby zastosowania obserwacji poczynionych przez nauczyciela. Szczegółowo opisuje również sposób organizowania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w przedszkolu, wskazując jej kolejne etapy oraz osoby odpowiedzialne za jej udzielanie na określonym etapie.
Cenną wskazówką dla niektórych nauczycieli jest rozdział poświęcony grupom mieszanym wiekowo. Autorka wskazuje zalety, ale i trudności w organizowaniu i prowadzeniu takich grup, podając konkretne przykłady z przedszkolnego życia, jak przeprowadzić określone zajęcia z grupą dzieci.
Szczegółowy, czytelny, inspirujący i napisany przystępnym językiem program z pewnością jest odpowiedni dla wszystkich nauczycieli, którzy chcą uczyć dzieci w sposób nowoczesny i zgodny z ich naturalną potrzebą rozwoju. Jest podstawą pracy dla tych nauczycieli, którym zależy, by dobrze przygotować dzieci nie tylko do nauki szkolnej, ale do funkcjonowania w różnych rolach w społeczeństwie. „Planeta dzieci. Prawda, dobro i piękno w świecie wartości” jest, jak sądzę, szczególnie potrzebna nauczycielom młodym, z niewielkim doświadczeniem, potrzebującym konkretnych wskazówek do pracy. Oprócz inspirujących treści, całościowo wypełniających realizację podstawy programowej, znajdą oni tutaj praktyczne przykłady postępowania, organizowania pracy z dziećmi i dostosowywania metod, form i narzędzi do ich potrzeb. Jednocześnie autorka bezpiecznie prowadzi czytelnika przez zawiłe meandry przepisów i dokumentów m.in. sposób dokumentowania realizacji podstawy programowej, zapisy w dzienniku, sposób dokumentowania pomocy psychologiczno-pedagogicznej, tworzenie planu miesięcznej pracy dydaktyczno-wychowawczej. Przykładowe zapisy i wzory dokumentów, wraz z wnioskiem o dopuszczenie programu do użytku w danej placówce będą cenną pomocą nie tylko dla nauczyciela, ale również dla dyrektora.
Czytając ten program wychowania przedszkolnego, widać, że autorka to nie tylko doskonale wykształcona osoba, która ma dużą wiedzę z zakresu edukacji i wychowania małego
dziecka, ale jest również doświadczoną, praktykującą nauczycielką, która w przystępny sposób dzieli się swoimi przemyśleniami.
Ewa Janus
(nauczycielka wychowania przedszkolnego, pedagog, metodyk przedszkolny, autorka programów wychowania przedszkolnego oraz pomocy dydaktycznych dla dzieci i nauczycieli, edukator dorosłych w zakresie koncepcji planu daltońskiego)
Program Religii:
"Kochamy Dobrego Boga" Wprowadzenie w życie religijne. Program nauczania religii dzieci w wieku przedszkolnym. Nr programu AZ-0-01/10. Wydawnictwo Jedność Kielce.
Program ten charakteryzuje przejrzystość dostosowanie treści i języka do mentalności i umiejętności dzicka w tym przedziale wiekowym. Daje możliwość wyboru treści aktualnych, by dziecko rozumiało bieżące wydarzenia w Kościele.